Jak sprawdzić przebieg auta?

Sprzedający auto zawsze pragnie pokazać własną propozycję w prawdopodobnie najdoskonalszym świetle. To naturalne. Niestety sytuacja momentami doprowadza do powstawania przekłamań. Natomiast te bardzo często dotyczą przebiegu samochodu. Czemu przebieg z punktu widzenia klienta ma tak ogromne znaczenie oraz jak uzyskać gwarancję, iż wskazanie licznika nie zostało zmanipulowane?

Przebieg pojazdu natomiast jego wartość

Przebieg pojazdu to jeden spośród podstawowych elementów, oddziałujących na cenę używanych aut. Nic nadzwyczajnego, iż handlowcy tak chętnie cofają liczniki – w końcu prawie każdy, kto poszukuje dla siebie auta, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na przebieg. O ile określone auto ma na liczniku 100 kilometrów, jesteśmy gotowi je zakupić (i to bardzo chętnie), natomiast 250 lub 300 tysięcy odstrasza – i to efektywnie. Bieżąca eksploatacja pozwoli także na analizę stanu technologicznego samochodu – w miarę następnych kilometrów dochodzi do naturalnego wykorzystania auta, pomiędzy innymi do niszczenia artykułów wykończeniowych we wnętrzu auta lub do zużywania aparatu skrzyni biegów.

Sprawdzanie przebiegu auta – zweryfikujmy stan samochodu

Rzecz wydaje się dość prosta, jednak w kontekście faktycznego stanu samochodu może się wykazać niezwykle ważna. Szukając używanego pojazdu, interesujemy się również jego wyglądem. Wykorzystane produkty – obszycie kierownicy, skrzyni biegów itp. z czasem ulegają zniszczeniu. W wypadku przeciętnych pojazdów pierwsze informacje użytkowania można zobaczyć po przejechaniu ok. 100 tys. km, z kolei w autach z modułu premium pojawiają się względnie później, po ok. 250 tys. km. Gdy sprzedawca twierdzi, iż poszczególny pojazd nie przekroczył granicy 100 tys. km, natomiast kierownica jest bardzo zużyta, możemy myśleć, iż wartość na liczniku została zmniejszona.

Sprawdzenie przebiegu auta – czarne skrzynki

Innowacyjne pojazdy mają mnóstwo narzędzi elektronicznych, jakie zapisują na potrzeby serwisantów (natomiast czasem wytwórcy – sprawdza on rozmaite dane statystyczne zbierane podczas przeglądów gwarancyjnych) zbiór danych, jakie wprost czy pośrednio świadczą o prawdziwym przebiegu auta. Stacyjka pamięta, ile razy uruchamiano napęd, natomiast pompa hamulcowa zapisuje każde dotknięcie pedału hamulca. Gdy wiemy, iż zwykle kierowca korzysta z hamulca dwa razy na kilometr jazdy, natomiast pompa zarejestrowała 600 tys. hamowań, można ocenić, iż auto pokonało 300 tys. km.

Jak sprawdzić przebieg w pojeździe po śladach w dokumentach

Jak sprawdzić przebieg w samochodzie w odmienny sposób? Pomóc mogą dokumenty, np. przy zakupie pojazdu z Niemiec owe wystawiane poprzez stacje badawcze przeprowadzające regularne badania technologiczne. Są tam zarejestrowane przebiegi, natomiast choćby jeśli klient nie zna języka niemieckiego, może poprosić o wsparcie innej osoby. Spytać można także o dokumentację weryfikującą zawarcie umowy na polisę ubezpieczeniową OC.

Diagnostyka komputerowa

Pomaga także podpięcie pojazdu pod komputer badawczy. Dzisiejsze auta mają komputery pokładowe zawierające pośrednie dane, jakie wielokrotnie wskazują na przebieg. Co istotniejsze, oszuści wielokrotnie nie ingerują w informacje odnotowane w pamięci laptopa. Niewątpliwie to usługa również odpłatna. Liczyć się należy z kosztem na poziomie blisko 300 zł.

Auto niezarejestrowane w Polsce – jak sprawdzić jego historię?

Gdy chcesz zakupić auto, jakie nigdy nie było zarejestrowane w Polsce, to także możesz skorzystać z pomocy Historia Pojazdu. Od początku 2018 roku zapewnia ona także dostęp do informacji o samochodach zagranicznych. Obecnie dotyczy to 21 krajów, w tymże m.in. państw, z jakich Polacy chętnie sprowadzają pojazdy, takich jak Francja, Włochy, Belgia lub Holandia. W tymże wypadku zweryfikowanie informacji stawia trochę większe wymagania aniżeli przy autach zarejestrowanych w Polsce.

One thought on “Jak sprawdzić przebieg auta?

  1. Świetny, informatywny artykuł! Zawsze używałem carverticala, aby podwójnie sprawdzić przebieg i upewnić się, że nigdy nie został cofnięty, ale teraz również skorzystam z tych wskazówek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *