Kupiłem auto i co dalej? Formalności i opłaty

Szukając cenowych okazji, zazwyczaj decydujemy się na zakup używanych pojazdów. Natomiast nim wyruszymy w trasę ciesząc się mijaniem następnych kilometrów, musimy na ostatni guzik dopiąć wszystkie procedury. Zakup używanego samochodu potrzebuje dobrego przygotowania. Początkowo należy dobrać odpowiedni model, natomiast potem dobrze przetestować jego stan techniczny. Natomiast zawarcie umowy kupna-sprzedaży to tylko początek procedur.

Umowa kupna – sprzedaży

Dowodem transakcji nabycia pojazdu jest umowa między sprzedawcą oraz kupującym. Przygotujmy się dobrze do jej podpisania. Umowa winna zawierać dane na temat sprzedawcy oraz klienta. Powinny się w niej odnaleźć wszystkie dane personalne, takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL i dane z dowodu osobistego. Dokument winien zawierać także informacje oraz opis samochodu, inaczej numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), jaki odnajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, pojemność oraz rok produkcji. W umowie także winna odnaleźć się cena oraz oświadczenie, iż klient jest świadomy stanu technicznego pojazdu.

Ubezpieczenie OC samochodu

Zakup polisy OC po zakupie auta to podstawowy krok, który powinieneś zrobić. Potwierdzenie Twojego ubezpieczenia OC będziesz musiał wykazać podczas rejestracji. Także odbiór nowego pojazdu z salonu możliwy jest tylko po pokazaniu dowodu zakupu ubezpieczenia OC. Natomiast w wypadku auta używanego? Czy polisa OC przechodzi na nowego posiadacza? Tak, certyfikat stwierdzający zawarcie ubezpieczenia powinieneś uzyskać od dotychczasowego posiadacza. Co gdy tak się nie stanie? Możesz sam zobaczyć, czy pojazd jest ubezpieczony oraz gdzie została wykupiona polisa.

Podatek 2%

Podatek od czynności cywilno-prawnych jest przy zakupie używanego pojazdu od osoby indywidualnej, inaczej na umowę kupna-sprzedaży. Z umową idziemy w czasie 14 dni do urzędu skarbowego, wypełniamy deklarację PCC-3, płacimy 2% wartości pojazdu. Np. przy pojeździe zakupionym za 20 tys. zł, opłacamy 400 zł. Deklarację PCC-3 można składać poprzez internet, bez wizyty w US. Zdarzyć się może, iż wpłacimy podatek 2% na konto urzędu skarbowego, jednak zapomnimy wypełnić deklarację – można z tego wybrnąć składając później deklarację wraz z pismem przewodnim wyrażającym tzw. „czynny żal”.

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

Jedną spośród podstawowych procedur, o jakich musisz pamiętać, jest rejestracja kupionego pojazdu w Wydziale Komunikacji. Gdy miałeś już auto, proces tenże będzie relatywnie prosty. Jeśli natomiast jest to Twój pierwszy pojazd, musisz przygotować się na parę procedur. Rejestracji należy dokonać w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta, gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu czy w urzędzie dzielnicy, gdy mieszkasz w Warszawie czy innym wielkim mieście. Możliwe jest także zarejestrowanie samochodu online – sprawdź na stronie www swojego Wydziału Komunikacji, w jaki sposób możesz to zrobić. W wypadku nabycia pojazdu używanego rejestracja wymaga przedstawienia ważnego badania technologicznego samochodu. Obowiązkowy przegląd rejestracyjny samochodu przeprowadzany jest poprzez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, natomiast koszt podstawowego badania pojazdu osobowego to 99 zł.

Wizyta w warsztacie – co należy zrobić oraz zobaczyć?

Po załatwieniu wszystkich procedur należałoby wykonać pierwszy poważny serwis pojazdu. Zdecydowanie należałoby to zrobić niezwykle szybko po zakupie z prostego względu – zawsze szczególnie dbamy o świeżo zakupione rzeczy oraz jesteśmy skłonni do poniesienia większych kosztów, co w przyszłości będzie działało na korzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *