Jaki motocykl na początek będzie najlepszy?

Własny motocykl to marzenie wielu mężczyzn i coraz większej grupy kobiet. Jest to bardzo ciekawe hobby, polegające nie tylko na pokonywaniu kolejnych kilometrów, ale również pielęgnacji i dbałości o stan techniczny i wizualny maszyny. W przypadku pierwszego motocykla niezwykle ważne jest to, jaki typ oraz moc wybierzemy. Będzie to bowiem motocykl, na którym będziemy uczyli się jazdy w ruchu drogowym bez żadnej pomocy ze strony instruktora. Z pewnością nie powinny być to więc maszyny o dużych pojemnościach, ponieważ jazda na nich wymaga posiadania odpowiednich umiejętności oraz dużego doświadczenia. Jaki motocykl na początek wybrać, aby zdobyć cenne doświadczenie na drodze?

Jaki typ motocykla dla początkujących?

Początek przygody z motocyklem to bardzo ważny okres, w którym należy nauczyć się wielu czynności, które w przyszłości zaowocują bezpiecznym podróżowaniem. Możemy zaliczyć tutaj przede wszystkim poprawne używaniu hamulca przedniego, prawidłowe skręcanie i używanie przeciwskrętu, prawidłowe układanie ciała podczas wykonywania manewrów czy wypracowanie odpowiedniej sylwetki podczas jazdy. Wszystkie te elementy są kluczowe i mają bezpośredni wpływ na to, jak podczas jazdy zachowuje się nasz pojazd.

Na pierwszy motocykl idealnie nadają się nakedy, czyli maszyny typu szosowo-sportowego. Są one również używane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego podczas egzaminowania. Dzieje się tak, ponieważ gwarantują wygodną pozycję podczas jazdy oraz łatwość pokonywania zakrętów. Ich silniki oraz przełożenia również nie powinny sprawiać początkującym większych problemów podobnie jak hamulce. Jazda na nim będzie więc bezpieczna dla osób z mniejszym doświadczeniem. Należy pamiętać jednak, że są to nadal jedynie dwa kółka, więc podczas jazdy należy zachować szczególne skupienie i dokładnie obserwować nie tylko drogę, ale również całe jej otoczenie.

Odpowiednia pojemność silnika

Od lat sporem wśród motocyklistów jest to, jaką pojemność powinien posiadać motocykl dla początkujących. Istnieją bowiem dwie różne szkoły. Pierwsza mówi o tym, że pierwszy motocykl powinien mieć dużą pojemność, która pozwoli bardzo szybko opanować jazdę nawet większymi maszynami. Druga natomiast zaleca stopniowe zwiększanie pojemności, w zależności od zdobytego doświadczenia. To ona wydaje się zdecydowanie bardziej rozsądna. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem dla początkującego motocyklisty jest zakup maszyny o mniejszej mocy. Optymalne na początek wydają się być silniki o pojemności ok. 600 cm3. Gwarantują one płynną i sprawną jazdę, nie generując przy tym zbyt dużych przeciążeń. Bez doświadczenia nie powinno się wybierać motocykli o pojemności 900 cm3 i popularnych litrów. Jazda na nich wymaga dużego doświadczenia, ponieważ nawet pojedyncze mocniejsze odkręcenie przepustnicy, może spowodować postawieniem motocykla na jedno koło. W tego typu maszynach, sprawa wygląda również podobnie z hamulcami. Zazwyczaj posiadają one zaciski wielo tłoczkowe, generujące bardzo dużą siłę hamowania. Zbyt mocne naciśnięcie dźwigni hamulca spowoduje więc nagłe zatrzymanie koła i wywrotkę.

Ile kosztuje motocykl dla początkującego?

To ile będzie kosztował motocykl na początek naszej przygody, zależy od budżetu jaki posiadamy. Możemy bowiem zakupić zarówno maszyny nowe z salonu, jak i starsze używane egzemplarze. Z uwagi na brak doświadczenia i duże ryzyko wywrotek, zdecydowanie lepszym wyborem na pierwszy motocykl będzie zakup maszyny używanej. W przypadku obtarć i uszkodzeń ich naprawa będzie bowiem zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla naszego portfela, niż miałoby to miejsce przy fabrycznie nowym motocyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *