Zakup auta- jak przebiega i co warto sprawdzić kupując samochód?

Zakup pojazdu używanego to często droga poprzez mękę oraz loteria, ponieważ trafienie perfekcyjnego modelu jest bardzo ciężkie. Momentami znalezienie wymarzonego egzemplarza nie jest równoznaczne z sukcesem, ponieważ ukryte wady mogą dyskwalifikować auto oraz spowodować, iż zakup będzie zupełnie nierentowny. Na co zwracać uwagę nabywając używane auto?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pojazdu?

Zakup pojazdu używanego wiąże się z pewnym zagrożeniem. Sprzedawca może chcieć zataić przed nami jakieś niedoskonałości samochodu. Na szczęście, pomimo iż dochodzenie własnych racji może być po prostu pracochłonne, zabezpiecza nas prawo. Więc należałoby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie pojazdu i o co pytać przy zakupie auta, by pewnie zakupić także samochód używany. Przede wszystkim, gdy nie jesteśmy w stanie indywidualnie oszacować stanu technologicznego samochodu, udajmy się do sprzedającego z osobą, jaka będzie naszym specjalistą.

Sprawdzenie auta w czasie jazdy próbnej

Jazda próbna winna odbyć się w paru miejscach – zacząć ją winna kilkuminutowa Należy zdecydowanie zobaczyć pacę silnika na biegu jałowym. Następnie w czasie jazdy winno się sprawdzić pracę wszystkich układów auta w czasie jazdy po mieście w mieście, z małą prędkością oraz na trasie, z ogromną szybkością. Należy także przejechać się po drodze niskiej jakości z niewielką szybkością, by wychwycić wszelkie hałasy zawieszenia.

Co sprawdzić przed nabyciem samochodu używanego – weryfikacja historii

Mając numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji możemy zobaczyć historię pojazdu, od czasu rejestracji w naszym kraju. Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl dostępne są zarejestrowane podczas przeglądów technologicznych przebiegi. Baza owa ma jedną ważną wadę. Jeśli handlarz sprowadził pojazd z zagranicy, cofnął mu licznik oraz pojechał na badanie techniczne, uwiarygodnił tam niejako nieprawdziwy przebieg.

Stan lakieru

Gdy auto brało udział w poważnym wypadku, jaki mógł zniszczyć elementy zewnętrzne, to najłatwiej będzie to zobaczyć po stanie lakieru. Oraz nie chodzi tu o delikatne rysy, jednak o tzw. szpachlowanie i powtórne lakierowanie. Momentami taką ingerencję można zobaczyć gołym okiem, w pozostałych przypadkach niezbędny jest miernik lakieru. Natomiast czy przeciętny kupujący go ma? Niewątpliwie, iż nie. Więc gdy planujesz zyskać gwarancję co do dobranego pojazdu, na ostateczne oględziny umów się z mechanikiem.

Wykorzystanie elementów wewnątrz samochodu

Pragnąc sprawdzić przebieg pojazdu, można porównać go ze stopniem wykorzystania
kierownicy, gałki zmiany biegów, foteli lub okładziny pedałów. Niewątpliwie można stwierdzić, iż każdy spośród tychże elementów da się szybko wymienić na nowy. Kłopot w tymże, iż taka zmiana będzie tym bardziej silna, natomiast co za tym idzie, pociągnie za sobą podejrzenia, iż historia samochodu jest znacznie bardziej burzliwa, aniżeli nam się wydaje.

Wizyta w warsztacie. Co pokazać specjaliście?

Uważasz, iż auto ma którąś z nadmienionych wad? Nie musisz rezygnować z zakupu konkretnego auta. Gdy pomimo tego pojazd przypadł ci do gustu, po prostu zapisz wszelkie niepokojące sygnały oraz opowiedz o nich mechanikowi. Na wizytę w warsztacie przed nabyciem samochodu należałoby zresztą zdecydować się również dlatego, iż własnym niewprawnym spojrzeniem na pewno nie znajdziesz tylu uszkodzeń, co profesjonalny specjalista. Przede wszystkim poproś go o zrobienie podstawowego zestawu badań diagnostycznych. W używanym aucie zdecydowanie przetestowany winien zostać układ hamulcowy. Odpowiednio także zapytać o to, jak długo będziesz mógł używać jego najistotniejszych elementów – klocków, tarczy oraz płynu.

One thought on “Zakup auta- jak przebiega i co warto sprawdzić kupując samochód?

  1. Zawsze wszystkie te porady wydawały mi się oczywiste, poza sprawdzaniem historii, nawet nie wiedziałem, że takie usługi istnieją. Potem kilku Youtube blogerów poleciło jeden z nich – carvertical, a za kilka miesięcy kupowałem nowego Opel Astra, wypróbowałem tę usługę i okazała się naprawdę pomocna. Nie wykazała żadnych nadzwyczajnych uszkodzeń ani cofnięcia przebiegu, ale kiedy kupiłem samochód, byłem pewien, że nie ma w nim żadnych ukrytych wad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *