Jak usunąć rdzę z samochodu- praktyczne rady

Złowieszcza brązowa plama na błotniku, pęcherzyk w lakierze na dole drzwi, przemoczona podłoga po przejechaniu przez kałużę: Są to oznaki, że Twój samochód boryka się z ciężką, postępującą chorobą – mowa o rdzy. Jak poradzić sobie z tym problemem, kiedy zacznie on dotykać nasze auto?

Mimo, że jest to problem, którego w dużej mierze można uniknąć, to jednak w wielu przypadkach samochody są wysyłane na przedwczesną emeryturę właśnie z powodu rdzy. W przypadku metali żelaznych walka z utlenianiem może wydawać się syzyfowym zadaniem. Pomimo zaawansowanych powłok i stopów opracowanych przez chemików i inżynierów, niestabilny skład chemiczny żelaza oznacza, że w naturalnym środowisku zawsze będzie ono ulegać rdzy. W rzeczywistości, żelazo i większość stali w wystarczająco długim czasie całkowicie zredukuje się do tlenku żelaza i innych elementów składowych.

Nie oznacza to jednak, że Twój samochód jest skazany na korozję! Zrozumienie, w jaki sposób samochody rdzewieją, jakie są obszary problemowe Twojego samochodu i jak rozwiązać ten brązowy, kruszący się problem oznacza, że Twoja duma i powód do radość może pozostać w dobrym stanie przez wiele lat.

Rodzaje rdzy i jak z nimi walczyć

Rdza powstaje etapami, a wiedza o tym, gdzie w procesie rozkładu znajduje się problematyczne miejsce, może pomóc Ci znaleźć właściwe rozwiązanie. Oto trzy główne etapy powstawania rdzy i jak je naprawić.

Usuwanie rdzy nawierzchniowej

Rdza nalotowa powstaje, gdy pył metalowy osiada na samochodzie i wchodzi w reakcję z wodą lub wilgocią zawartą w powietrzu. Jest to spowodowane ścieraniem się hamulców podczas jazdy i często parkowaniem w pobliżu szyn kolejowych lub urządzeń przemysłowych. W miejscu dotkniętym chorobą może powstać niewielka, powierzchniowa warstwa rdzy.

Na szczęście rdzę nalotową można usunąć stosunkowo prostymi środkami i bez poświęcania dużej ilości czasu. Wszystko czego potrzebujesz to lakier samochodowy, szmatka lub ściereczka i trochę czystej wody.

Usuwanie warstwy rdzy z samochodu: instrukcja krok po kroku:

  • Dokładnie oczyścić odtłuszczaczem miejsce dotknięte chorobą
  • Nałożyć lakier
  • Polerować ściereczką kolistymi ruchami
  • Spłukać czystą wodą

Alternatywnie dostępne są również specjalne środki do usuwania warstwy rdzy. Są one po prostu rozpylane na dotkniętym obszarze i spłukiwane wodą po upływie czasu reakcji.

Usuwanie głębokiej rdzy

Jeśli rdzy nie można usunąć za pomocą powyższych środków, korozja mogła już wniknąć pod farbę. Odłamki kamieni lub zadrapania mogą powodować łuszczenie się lakieru z karoserii, pozostawiając blachę pod spodem podatną na rdzę. W tym przypadku nie pomoże politura ani odrdzewiacz. Do usunięcia uporczywych plam rdzy, które już wniknęły pod karoserię, potrzebne są następujące elementy:

  • Papier ścierny, w razie potrzeby szlifierka
  • Odtłuszczacz
  • Odrdzewiacz (środek, który reaguje z rdzą i przekształca ją w żelazo)
  • Podkład lakierniczy
  • Farba w kolorze samochodu
  • Lakier bezbarwny
  • Uszczelniacz lakieru

Sposób postępowania:

  1. Zeszlifować rdzę papierem ściernym, aż będzie widoczna goła blacha. Najpierw należy użyć papieru ściernego o grubej ziarnistości, a następnie ponownie przeszlifować drobnoziarnistym.
  2. Oczyścić dokładnie miejsce uszkodzenia za pomocą odtłuszczacz
  3. W razie potrzeby zastosować odrdzewiacz, aby usunąć głęboko osadzoną rdzę
  4. Nałożyć podkład i pozostawić do całkowitego wyschnięcia
  5. Nałóż farbę w kilku warstwach za pomocą pistoletu do malowania natryskowego lub innego narzędzia, którym dysponujesz. Po nałożeniu każdej warstwy, pozostawić farbę do całkowitego wyschnięcia.
  6. Nałożyć uszczelniacz lakieru.

Do usunięcia uporczywej rdzy bez pozostawiania śladów wymagana jest sprawność manualna. Aby uzyskać optymalny efekt, samochód należy oddać do warsztatu w celu usunięcia rdzy, szczególnie, jeśli korozja pojazdu jest znaczna.


Najlepsze rankingi środków czyszczących tylko na https://wyczysc.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *