Jak przygotować auto do podróży?

Przed dłuższym wyjazdem zmotoryzowani powinni dokładnie sprawdzić swój samochód i przestrzegać zasad bezpieczeństwa jego eksploatowania. Dłuższe trasy zwykle są związane z obowiązkami służbowymi lub urlopem. W przypadku tego drugiego jest to obietnica odpoczynku i relaksu, jednak nie dla maszyny. Długie podróż z dużą ilością bagażu i całą rodziną na pokładzie wystawiają samochód na ciężką próbę. Dlatego staranna kontrola techniczna jest częścią niezbędnego przygotowania do wyjazdu.

5 wskazówek dotyczących przygotowania auta do podróży

Kierowcy nie powinni czekać do ostatniej chwili, aby zadbać o swój samochód. W ten sposób można bez stresu umówić się na wizytę w warsztacie, jeśli konieczne są naprawy lub prace konserwacyjne. Przed każdą długą drogą jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

Opony muszą mieć co najmniej trzy milimetry bieżnika

Prawo mówi o minimalnej głębokości rzędu 1,6 milimetra, jednak nie jest to optymalna wartość dla naszego bezpieczeństwa – w końcu to właśnie opony jedyną są częścią samochodu, która bezpośrednio trzyma nas na drodze.

W domowych warunkach głębokość bieżnika można sprawdzić za pomocą monety o nominale 2 gr. Wsadź monetę orzełkiem głową w dół. Jeśli cała korona jest widoczna, to opona kwalifikuje się do wymiany. W przypadku opon zimowych, optymalny bieżnik powinien mieć minimum 4 mm. Możesz to zmierzyć za pomocą monety 5zł. Jeśli bieżnik przecina wewnętrzny, złoty okrąg „piątki” opona jest już zużyta.

Sprawdzić poziom oleju, płynu chłodzącego i hamulcowego

Po sprawdzeniu opon, które powinno obejmować również sprawdzenie pęknięć i innych uszkodzeń, należy zbadać. Czy nasz samochód ma prawidłowy poziom wszystkich niezbędnych mu płynów. Należy sprawdzić pod maską poziom oleju, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy.

Sprawdź zużycie klocków hamulcowych

Następnie sprawdź gumki wycieraczek i ślady zużycia klocków hamulcowych, sprawdź datę ważności apteczki i wypróbuj hamulec ręczny. Ponadto należy zapewnić wszystkim pasażerom dostęp do kamizelek odblaskowych.

Zbadaj oświetlenie pojazdu

Kolejnym krokiem jest przetestowanie oświetlenia pojazdu. Najlepiej jest to robić w parach: przy włączonym zapłonie jedna osoba włącza po kolei wszystkie światła, od świateł postojowych po tylne światła przeciwmgielne. Druga sprawdza zewnętrzną stronę pojazdu, czy wszystko jest sprawne. Nie zapomnij o światłach przeciwmgielnych.

Rozsądne umiejscowienie bagażu

Jeśli samochód jest sprawny, można go załadować, ale trzeba zrobić to mądrze. Najważniejszą zasadą jest chowanie ciężkich przedmiotów blisko oparcia tylnego siedzenia i możliwie jak najniżej w bagażniku. Dzięki temu środek ciężkości pojazdu znajduje się nisko i ma mniejszy wpływ na pokonywanie zakrętów. W żadnym wypadku nie należy przechowywać w skrzyni dachowej ciężkich przedmiotów. Jeżeli ładunek w bagażniku jest dodatkowo zabezpieczony pasami mocującymi, nie może się on ześlizgnąć i spowodować poślizgu samochodu w przypadku nagłego hamowania lub manewru wymijania.

Na półce bagażowej lub w innym miejscu we wnętrzu pojazdu nie należy umieszczać żadnych bagaży. Walizki i pudła mogą zostać rozrzucone podczas wypadku lub być jego przyczyną i stanowić zagrożenie dla pasażerów. Z tego samego powodu kierowcy samochodów kombi nie powinni nigdy ładować bagażnika swojego samochodu wyżej niż do górnej krawędzi tylnego siedzenia i powinni zamontować solidną kratę oddzielającą bagażnik lub wysokiej jakości siatkę bagażową, jeśli samochód fabrycznie nie posiada takiego zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *