Jak przygotować auto do podróży?

Przed dłuższym wyjazdem zmotoryzowani powinni dokładnie sprawdzić swój samochód i przestrzegać zasad bezpieczeństwa jego eksploatowania. Dłuższe trasy zwykle są związane z obowiązkami służbowymi lub urlopem. W przypadku tego drugiego jest to obietnica odpoczynku i relaksu, jednak nie dla maszyny. Długie podróż z dużą ilością bagażu i całą rodziną na pokładzie wystawiają samochód na ciężką próbę. Dlatego staranna kontrola techniczna jest częścią niezbędnego przygotowania do wyjazdu.

5 wskazówek dotyczących przygotowania auta do podróży

Kierowcy nie powinni czekać do ostatniej chwili, aby zadbać o swój samochód. W ten sposób można bez stresu umówić się na wizytę w warsztacie, jeśli konieczne są naprawy lub prace konserwacyjne. Przed każdą długą drogą jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

Opony muszą mieć co najmniej trzy milimetry bieżnika

Prawo mówi o minimalnej głębokości rzędu 1,6 milimetra, jednak nie jest to optymalna wartość dla naszego bezpieczeństwa – w końcu to właśnie opony jedyną są częścią samochodu, która bezpośrednio trzyma nas na drodze.

W domowych warunkach głębokość bieżnika można sprawdzić za pomocą monety o nominale 2 gr. Wsadź monetę orzełkiem głową w dół. Jeśli cała korona jest widoczna, to opona kwalifikuje się do wymiany. W przypadku opon zimowych, optymalny bieżnik powinien mieć minimum 4 mm. Możesz to zmierzyć za pomocą monety 5zł. Jeśli bieżnik przecina wewnętrzny, złoty okrąg „piątki” opona jest już zużyta.

Sprawdzić poziom oleju, płynu chłodzącego i hamulcowego

Po sprawdzeniu opon, które powinno obejmować również sprawdzenie pęknięć i innych uszkodzeń, należy zbadać. Czy nasz samochód ma prawidłowy poziom wszystkich niezbędnych mu płynów. Należy sprawdzić pod maską poziom oleju, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy.

Sprawdź zużycie klocków hamulcowych

Następnie sprawdź gumki wycieraczek i ślady zużycia klocków hamulcowych, sprawdź datę ważności apteczki i wypróbuj hamulec ręczny. Ponadto należy zapewnić wszystkim pasażerom dostęp do kamizelek odblaskowych.

Zbadaj oświetlenie pojazdu

Kolejnym krokiem jest przetestowanie oświetlenia pojazdu. Najlepiej jest to robić w parach: przy włączonym zapłonie jedna osoba włącza po kolei wszystkie światła, od świateł postojowych po tylne światła przeciwmgielne. Druga sprawdza zewnętrzną stronę pojazdu, czy wszystko jest sprawne. Nie zapomnij o światłach przeciwmgielnych.

Rozsądne umiejscowienie bagażu

Jeśli samochód jest sprawny, można go załadować, ale trzeba zrobić to mądrze. Najważniejszą zasadą jest chowanie ciężkich przedmiotów blisko oparcia tylnego siedzenia i możliwie jak najniżej w bagażniku. Dzięki temu środek ciężkości pojazdu znajduje się nisko i ma mniejszy wpływ na pokonywanie zakrętów. W żadnym wypadku nie należy przechowywać w skrzyni dachowej ciężkich przedmiotów. Jeżeli ładunek w bagażniku jest dodatkowo zabezpieczony pasami mocującymi, nie może się on ześlizgnąć i spowodować poślizgu samochodu w przypadku nagłego hamowania lub manewru wymijania.

Na półce bagażowej lub w innym miejscu we wnętrzu pojazdu nie należy umieszczać żadnych bagaży. Walizki i pudła mogą zostać rozrzucone podczas wypadku lub być jego przyczyną i stanowić zagrożenie dla pasażerów. Z tego samego powodu kierowcy samochodów kombi nie powinni nigdy ładować bagażnika swojego samochodu wyżej niż do górnej krawędzi tylnego siedzenia i powinni zamontować solidną kratę oddzielającą bagażnik lub wysokiej jakości siatkę bagażową, jeśli samochód fabrycznie nie posiada takiego zabezpieczenia.

Jak przygotować auto do podróży?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *