Jak często serwisować klimatyzację w aucie?

W dużej większości współczesnych aut zamontowana jest klimatyzacja samochodowa. Ten wynalazek w dużym stopniu polepszył komfort podróżowania autem, szczególnie w skrajnych warunkach pogodowych, takich jak duży mróz lub upał dosłownie lejący się z nieba. Działająca sprawnie klimatyzacja pomoże nam w uzyskaniu idealnych warunków do prowadzenia samochodu. Dzięki temu wzrasta także nasze bezpieczeństwo na drodze, bo zamiast skupiać się na tym jak zimno jest w środku możemy całą swoją uwagę zwrócić na prowadzenie pojazdu i obserwowanie otoczenia. Klimatyzacja nie jest jednak, wbrew temu co myślą niektórzy kierowcy urządzeniem bezobsługowym. Powinniśmy więc ją regularnie serwisować.

Dlaczego warto serwisować klimatyzację?

Kontrolowanie stanu układu klimatyzacyjnego jest niezbędne, gdyż w przeciwnym przypadku szybko może dość do niedostatecznego smarowania sprężarki lub zmniejszenia poziomu czynnika chłodzącego. O ile w drugim przypadku odbiję się to prawdopodobnie tylko i wyłącznie na częstszym działaniu sprężarki (a co za tym idzie na większej ilości zużytego paliwa) o tyle w drugim może dojść do poważnego uszkodzenia urządzenia. Naprawa całego układu będzie nas słono kosztować. Niewykluczone, że będzie to nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy także, że klimatyzacja pracuje w wilgotnym środowisku, gdzie szybko rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze. Zaoszczędzając na serwisie jednocześnie ryzykujemy swoim własnym zdrowiem, gdyż bakterie i grzyby mogą zaatakować nasze drogi oddechowe. Pamiętajmy więc, że serwis jest bardzo tani, jeżeli porównamy go z naprawą lub ryzykowaniem zdrowiem swoim i całej rodziny.

Jak często serwisować klimatyzację?

Większość ekspertów jest zdania, iż przynajmniej raz do roku powinniśmy czyścić i odkażać układ klimatyzacji, a przynajmniej raz na dwa lata wymienić czynnik chłodzący i uzupełnić olej. Najlepiej aby wszelkiego rodzaju przeglądy klimatyzacji odbywały się wiosną. Najlepiej tego typu zadanie powierzyć specjalnemu zakładowi, który na co dzień zajmuje się serwisowaniem klimatyzacji w samochodach. Po dobrze wykonanym przeglądzie mamy pewność, że zostały usunięte wszelkiego rodzaju drobnoustroje, a wydajność układu zostanie znacznie polepszona, dzięki czemu zmniejszy się zużycie paliwa w naszym aucie. Dodatkowo w trakcie sprawdzania mechanik jest w stanie wykryć różnego rodzaju nieszczelności lub uszkodzenia, które wykryte zawczasu nie odbiją się tak znacznie na naszym portfelu.

Częste serwisowanie klimatyzacji – zalety

Przegląd klimatyzacji jest usługą szybką i dość tanią, w stosunku do tego jakie zalety oferuje. Specjaliści oprócz sprawdzenia podzespołów układu, takich jak sprężarka czy kompresor zadbają także o dezynfekcję. W tym celu najczęściej wykonuje się ozonowanie. Proces ten polega na rozpylaniu w środku ozonu, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Dużą zaletą regularnego serwisowania klimatyzacji są także jego koszty. Może to z początku wydawać się śmieszne, ponieważ na przegląd wydajemy od 100 do 300 złotych, ale musimy pamiętać, że w przypadku długotrwałych zaniedbań ryzyko poważnego uszkodzenia klimatyzacji drastycznie wzrasta. Wystarczy przeliczyć ewentualne koszty i okazuje się, że regularne serwisowanie jest o wiele bardziej opłacalne niż późniejsze naprawianie szkód. Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą są oszczędności na paliwie. Słabo działająca klimatyzacji zużywa o wiele więcej paliwa do działania, niż jej sprawnie działająca odpowiedniczka. Po raz kolejny zachęcamy do zrobienia rachunku kosztów w głowie. Podliczając zalety można śmiało stwierdzić, że przegląd raz do roku staje się bardzo opłacalną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *